PO RYDZE W PIENINY !!!

PO RYDZE W PIENINY !!!

opublikowano 20 wrzesień 2016

PO RYDZE W PIENINY !!!
 Po rydze w Pieniny !!!!!
 
 
W tym roku zapowiada się prawdziwe rydzobranie. Jest to smaczny grzyb,  charakterystyczny dla górskich klimatów. 
Rydze to grzyby jadalne, które są uważane za jedne z najsmaczniejszych grzybów - zwłaszcza duszone w maśle. Cechą rozpoznawczą rydzów jest ich pomarańczowy kolor, dzięki czemu można je łatwo znaleźć w lesie. Niestety, rydze można pomylić z łudząco do niego podobnymi grzybami trującymi - mleczajem wełnianką i olszówką. Sprawdź, jak wygląda mleczaj rydz, jak go odróżnić od grzybów trujących i co można z niego przyrządzić.
       
JAK WYGLĄDA RYDZ JADALNY? 

Rydz rośnie w Polsce od sierpnia do listopada w lasach i młodnikach (młodych drzewostanach) iglastych (zwłaszcza świerkowych), na piaszczystych glebach.
Kapelusz rydza, o średnicy 4-10 cm, początkowo jest płaski, wypukły, z czasem staje się wklęśnięty, lejkowaty. Zwykle przybiera kolor pomarańczowy, łososiowy lub czerwonawy. Jego cechą charakterystyczną są koncentryczne ciemniejsze pręgi. Brzeg kapelusza jest podwinięty, a u starszych egzemplarzy dodatkowo falisty. Blaszki rydza zwykle są ciemnopomarańczowe, gęste i wychodzą nieco na niski (3-5 cm) trzon, który jest jaśniejszy od kapelusza, z charakterystycznymi płytkimi pomarańczowymi jamkami. Po jego przełamaniu można zobaczyć puste wnętrze (u starszych osobników).
Cechą rozpoznawczą rydza jest to, że po uszkodzeniu wydziela pomarańczowe mleczko (stąd nazwa mleczaj), które przypomina sok z marchewki i po kontakcie z powietrzem zielenieje.
          
  Warto wiedzieć, że 100 surowych rydzów ma tylko 40 kcal.        
          
         Specjałem naszego Hotelu Solar Spa jest bardzo prosta, ale jak wykwintna potrawa z głównym udziałem rydza smażonego na maśle z czosnkiem i pietruszką. Proste składniki gwarantują pełnie smaków dla amatorów grzyba. Jest to najprostszy sposób, aby wydobyć wspaniały i delikatny aromat świeżego rydza. Całość smaku dopełnia kieliszek schłodzonego wina i dobry domowy chleb z dodatkiem sera gorgonzola.  
          
          ZAPRASZAMY