SZCZAWNICA DLA AKTYWNYCH

SZCZAWNICA DLA AKTYWNYCH

opublikowano 04 maj 2018

SZCZAWNICA DLA AKTYWNYCH
Szczawnica dla aktywnych
 
Szczawnica dzięki swojemu położeniu ma dla wiele atrakcji zarówno dla osób które nie lubią zbyt forsować się jak i dla spragnionych atrakcji i silnych wrazeń. Do najbardziej popularnych należą wycieczki piesze i rowerowe oraz rafting.
Rower można wypożyczyć w kilku miejscach w Szczawnicy (zaczynając od centrum i kierując się w stronę Krościenka mijamy kilka punktów gdzie można jednoślad wypożyczyć o każdej porze dnia). Kiedy już mamy sprzęt który pasuje nam najbardziej, stajemy przed dylematem która trasę wybrać. Do wyboru jest ich kilkanaście, dodatkowo można je modyfikować w dowolny sposób, tak by uatrakcyjnić wyprawę lub dopasować do swoich możliwości. 
Trasa Szczawnica – Czerwony Klasztor liczy około 15km w jedną stronę. Biegnie wzdłuż przełomu Dunajca, malowniczymi zakrętami dzięki którym możemy obcować z Pienińskim Parkiem Narodowym w pełni. Wyprawa może zając nam kilka godzin lub nawet cały dzień. Jest to idealne miejsce na rowerową wycieczkę dla całej rodziny – trasa nie jest wymagająca, droga jest w części szutrowa, w części asfaltowa, z licznymi ławeczkami i miejscami do odpoczynku. Po dotarciu do Czerwonego Klasztoru możemy odpocząć nad Dunajcem, skosztować kuchni w słowackich restauracjach czy zwiedzić sam klasztor, który kryje w sobie wiele historii i tajemnic. Po chwili odpoczynku do Szczawnicy można wrócić tą samą trasą lub (dla bardziej zaawansowanych cyklistów) trasą przez Sromowce Wyżne – Przełęcz Osice – Hałuszową – Krościenko nad Dunajcem (ten wariant trasy liczy około 40km, liczne podjazdy oraz malownicze widoki to tylko niektóre z niespodzianek, które czekają na  nas po drodze).
Kolejną atrakcją która w słoneczne dni zachęca do odwiedzenia Szczawnicy jest rafting. Wydawać by się mogło jak? przecież flisacy na swoich tratwach płyną spokojnie a rafting najeży do bardziej efektownych atrakcji. Flisacy płyną swoją „trasą”, ścieżką którą znają i poruszają się omijając bystrza i cofki. Rafting wręcz przeciwnie chce byśmy brali czynny udział w spływie i kieruje się w miejsca które flisacy omijają. Każdy uczestnik na starcie dostaje kapok, pagaj, kaski i biorąc czynny udział w spływie pokonuje trasę ze Sromowiec do Szczawnicy lub Krościenka nad Dunajcem. Trasa biegnie wzdłuż przełomu Dunajca ale aktywny udział i kilka wodnych niespodzianek sprawiają, że popularność tego sportu rośnie  z dnia na dzień. W Szczawnicy jest klika miejsc, które organizują takie spływy a powracający do nich klienci z roku na rok sprawiają, że rafting na Dunajcu staje się coraz bardziej „rozchwytywaną” atrakcją.
Szczawnica to miejsce gdzie turystyka rowerowa i wodna wchodzą w kooperację. Można rowerem ze Szczawnicy dojechać do Czerwonego Klasztoru – tam oddać rower w miejscu w którym wypożyczalnia (od której rower został pożyczony) sprzętu ma swój punkt i wrócić do Szczawnicy pontonem lub z flisakami. Efektowny a za razem atrakcyjny rodzaj wycieczki.