CO MOŻNA ROBIĆ ZIMĄ W SZCZAWNICY

CO MOŻNA ROBIĆ ZIMĄ W SZCZAWNICY

opublikowano 21 styczeń 2017

CO MOŻNA ROBIĆ ZIMĄ W SZCZAWNICY
CO MOŻNA ROBIĆ ZIMĄ W SZCZAWNICY?
 
Szczawnica jest bardzo atrakcyjnym miejscem, zarówno latem jak i zimą.
Niejedna osoba zapyta: „Co można robić zimą w takiej mieścinie?”
A można…
Jest dużo atrakcji dla każdego, nie tylko dla tych, co jeżdżą na nartach.
 
Na początek pobytu zachęcamy do spaceru po miasteczku. Położone w dolince, wzdłuż górskiego potoku nie jest tak oblegane jak inne, typowo zimowe kurorty.
Spacer możemy rozpocząć idąc od hotelu ulicą Zdrojową w stronę Parku Górnego i Placu Dietla,  na którym znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych czy Muzeum Uzdrowiska.
 
Kolejnego dnia możemy kontynuować spacer schodząc na deptak wzdłuż potoku Grajcarek, podążając w stronę Dunajca i Słowacji. Podziwiając malownicze widoki i delektując się krajobrazem Pienińskiego Parku Narodowego można się wyciszyć i zrelaksować. Trasę o długości około 10 km wypada zakończyć w słowackiej knajpce i skosztować ich tradycyjnych dań.
 
Dla osób, które piękno okolicy chcieliby podziwiać ze szczytów, jest kilka ciekawych szlaków. Wzniesienie znajdujące się najbliżej naszego hotelu to góra Bryjarka z żelaznym krzyżem na szczycie, spod którego wiedzie szlak do pobliskiego schroniska na Bereśniku.
Następnym schroniskiem, które warto odwiedzić znajduje się na Orlicy. Do schroniska można dojść dwiema trasami: ze szczytu Palenicy lub z trasy pieszo-rowerowej znajdującej się blisko Dunajca. Na Palenicę wjechać można kolejką linową.
 
Warto również zwiedzić Wąwóz Homole, który położony jest między Szachtową a Jaworkami, miejscowościami należącymi do Gminy Szczawnica. Szlak do Wąwozu Homole prowadzi również na Wysoką, czyli na najwyższy szczyt Pienin. Przy bezchmurnym niebie widoki są przepiękne.
Wracając z Jaworek można wstąpić do Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalay’a, gdzie obejrzeć można regionalne zbiory historyczne i etnograficzne.
 
Nocny kulig z pochodniami zakończony ogniskiem, pieczeniem kiełbasek przy grzanym winie jest kolejną, wartą polecenia, lokalną atrakcją. 
Szczawnica zimą to miejsce, gdzie na pewno można przeżyć wiele wspaniałych chwil.
 
Serdecznie zapraszamy.