JESIEŃ W SZCZAWNICY

JESIEŃ W SZCZAWNICY

opublikowano 15 wrzesień 2016

JESIEŃ W SZCZAWNICY
Jesień w Szczawnicy
 
Pierwszy dzień jesieni zbliża się coraz szybciej ale to nie powód by zastawać w tyle. Jesień to przede wszystkim kolorowe lasy, grzybobranie, spacery. W tym roku liczymy na pogodę, która utrzymuje nas przy duchu.
W tak różnorodnym zakątku jakim jest Szczawnicy także jesienią można nabrać siły na pozostałe dni roku. Otaczające uzdrowisko lasy i górki napawają urokiem szczególnie jesienią. Barwne liście unoszące się na wietrze są jak złoty deszcz, który poprawia nastrój każdemu kto spojrzy na nie przez promyki słońca. Dzieci bawiące się w usypanych górkach różnokolorowych  liści to widok, który kojarzy nam się z jesienią, a w Szczawnicy nie jednokrotnie do dzieci dołączają także dorośli by wraz z nimi poczuć się jak za dawnych lat. Wiewóreczki mieszkające w Szczawnicy cieszą się jesienią o wiele bardziej niż w pozostałe pory roku. Dzieciaki przynoszące do parków orzeszki pomagają im zbierać smakołyki na zimowe dni.
Okolice Szczawnicy sprzyjają spacerom. W słoneczny dzień można odpocząć na świeżym powietrzu, łapać uciekające promienie słoneczne czy na ławeczce w jednym ze Szczawnickich parków poczytać jedną z ulubionych pozycji książkowych.
Jeśli ktoś rozkochał się w barwach jesieni może udać się na małą wyprawę do miejscowości Kłodne nad Dunajcem. W odległej o około 10km miejscowości znajduje się rezerwat o takiej samej nazwie jak miejscowość. Jest to obszar o powierzchni 80 ha, którego zbocza porasta buk zwyczajny. Choć stoki rezerwatu są dość strome prowadzi do niego krótka ścieżka, która jesienią zamienia się w arenę dla fotografów przyrody. Jesienią liście buków na całej powierzchni rezerwatu przebarwiają się stopniowo na żółto, potem na pomarańczowo i czerwono. Mozaiki kolorowych liści oraz muskających je promieni słonecznych przyciągają do rezerwatu miłośników spacerów oraz rodzinnych wypraw. Obszar rezerwatu należy do Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który ciągnie się przez pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Warto więc poświęcić temu miejscu popołudniowy czas i naładować baterie w tak cichym i kolorowym rezerwacie.
 
Chociaż sezon turystyczny kojarzy nam się z latem to u Nas w Szczawnicy trawa on cały rok. Kolorowe zakątki przyrody, cisza i otaczające uzdrowisko lasy to miejsce gdzie dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy znajdą moc atrakcji i miejsc, które z roku na rok odkrywa się na nowo. Bo przecież każde miejsce kryje w sobie coś czego nie odkryliśmy poprzednim razem lub – dla tych którzy nie byli jeszcze w Szczawnicy, a chcieliby odkryć ją właśnie jesienią czekają miejsca równie kolorowe co magiczne.